מספר טיפים חשובים,למנהלים עסק מהבית

 

טיפים שימושיים למנהלים עסק מהבית

רבים מהעוסקים בוחרים לנהל עסק מהבית ובכך לחסוך עלויות נוספות כדוגמת דמי שכירות ו/או ארנונה ומיסים עירוניים כתוצאה משכירות משרד או חנות לצורכי העסק.

במאמרי זה אפרוס בפניכם מספר עצות ל"עשה ואל תעשה" לצורך התנהלות נכונה של העסק מבחינת תזרים המזומנים וניצול הזכויות המגיעות לו מול רשויות המס בישראל.

באם הינך עסק פטור חשוב לשמור על רצף בקבלות המופקות על ידך ללקוחות ובאם הנך עוסק מורשה חשוב לשמור על רצף בחשבוניות המס והקבלות המופקות על ידך ללקוחותיך. שמירה על רצף הינה חשובה לצורך מעקב אחר חשבוניות המס ו/או קבלות שנשכחו בהעברת החומר להנהלת החשבונות, דווח המע"מ החודשי והדו חודשי ולצורך הוראות ניהול ספרים החלים על העוסק מתוקף פקודת מס הכנסה.  

 

בעסק המתנהל מהבית ניתן לדרוש כרבע מההוצאות הבית כדוגמת טלפון, חשמל, מים וארנונה. חשוב לשמור ולתעד את ההוצאות אשר שילמנו בעבורם לצורך הפעלת העסק ושיש להם זיקה לתחום בו העסק מעניק שירותים או מוכר את מוצריו, לצורך כך אתן דוגמא,

יש הבדל בין סוגי ההוצאות שניתן לדרוש בעסק כדוגמת משפחתון או קונדיטוריה המתנהלת מהבית בהם ניתן לדרוש חלק מהוצאות הגז וקניית מוצרי מזון לבין עסקים כדוגמת שירותי ייעוץ או קוסמטיקאית בהם לא ניתן לדרוש הוצאות אלו כלל מכוון שהוצאות אלו לא שייכות לתהליך ההפקה של ההכנסה בפועל בעסק.

כמו כן, במידה והיו לנו הוצאות נוספות כדוגמת טלפון סלולרי, נסיעות והוצאות רכב (לצורך שינוע המוצרים ללקוח או רכישת חומרים לעסק המתנהל מהבית), נוכל לדרוש גם הוצאות אלו כחלק מהוצאות העסק.

 

חשבוניות עסקה וחשבונית מס – לעוסקים המורשים מבינכם, עפ"י חוק מס ערך מוסף חלה חובה להפיק ללקוח חשבונית עסקה לאחר מתן השירות או העברת המוצר. חשבונית העסקה, להבדיל מחשבונית מס, הינה חשבונית אשר לא ניתן לדרוש בעבורה מע"מ. מתן חשבונית עסקה יסייע לכם במידה והלקוח מתנה את התשלום בקבלת חשבונית מכם.

כאשר יתקבל תשלום מהלקוח יש להפיק ללקוח חשבונית מס/קבלה למועד בו התקבל התשלום בפועל. כלומר, במידה והתקבלה המחאה אשר זמן פרעונה רחוק מהמועד בו ניתן השירות או ניתן המוצר יש להפיק ללקוח חשבונית מס/קבלה לתאריך זמן הפירעון של ההמחאה ובמידה והפקנו לו חשבונית עסקה בעבר בגין השירות או המוצר, יש להפיק את חשבונית המס רק לאחר שהתקבל התשלום בפועל.

כמו כן, במידה וקבלנו תשלום ושכחנו להפיק חשבונית מס, על פי חוק מס ערך מוסף יש להפיק חשבונית מס עד 14 ימים ממועד קבלת התשלום בפועל.

 

מקדמות ביטוח לאומי – על אף שלרבים מאיתנו נחשבות המקדמות למוסד לביטוח לאומי כמס נוסף ומיותר, חשוב להמשיך ולשלם למוסד לביטוח לאומי מקדמות וזאת על מנת להבטיח כיסוי ביטוחי במידה וחלה פגיעה במהלך העבודה בעסק ולצורך הבטחת תשלום גמלאות דמי לידה בגובה ההכנסה החודשית הנובעת לנו מהעסק ואשר לפיה נקבעו שיעור המקדמות החודשיות שעלינו לשלם למוסד לביטוח לאומי. במידה ובתום שנת המס ולאחר שהוגש הדוח השנתי ונקבעה שומת המס (גובה המס שיש לשלם בעבור ההכנסה השנתית) יצא בפועל כי שילמנו יותר מקדמות מאשר היה עלינו לשלם, נקבל מהמוסד לביטוח לאומי את עודף התשלום בתוספת ריבית והצמדה לחשבון הבנק.

החל מיום 1/1/17 סכום המינימלי בגין מקדמות הביטוח הלאומי שעל עצמאי (שאין לו הכנסות נוספות כשכיר) לשלם הינו בסך 144 ש"ח לחודש (5.97% מ-2,418 ש"ח).

 

מאמר זה מובא ע"י רו"ח פרטוש אבי,

משרדי מתמחה במתן שירותים לעסקים קטנים

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות, אנא טלפן ל 0544991808

 

https://www.facebook.com/cPArtush

 

בברכה, 

רו"ח פרטוש אבי

 

   

 

יוצרים מתחום

הירשמו לניוזלטר שלנו

ותקבלו עדכונים ומבצעים חמים!

תפריט

הרשמה התחברות