אמנות שימושית

מהי אמנות שימושית והאם כל אחד יכול?

אמנות שימושית

 

מהי אומנות שימושית?את המונח "אמנות שימושית" הגה אפרים אילין,
כבר המאה הקודמת. הרעיון בבסיסו הוא, שהאמנות אינה חייבת להיות נפרדת מהחיים אלא חלק אינטגרלי מהם, חלק מהיום, יום.  עם הזמן, המונח התרחב והתפתח והיום הוא מתייחס גם ליצירות וגם ליוצרים עצמם.


עבודה של מירי גולדשמיט


הפילוסופיה

אם האמנות, תפסה מעמדה על מגדל השן, כמשהו אריסטוקרטי, אינטלקטואלי, יוקרתי ובלתי מושג, האמנות השימושית, באה לשנות את הקונספט. אמנות שימושית, לא שמורה רק ל"אמנים" אלא לכל מי שרוצה לקחת חלק בתהליך היצירה והיא מייצרת בסופו של דבר מוצר לתועלתו של האדם בין אם זה ספל, ספסל או פסל מעיסת נייר.

אמנות יום יומית, שניתן להתשמש בה בכל חומר גלם העולה על הדעת ואין בה חוקים או טכניקות מוגדרות ומקבעות. אפשר להשתמש בחומרים ממוחזרים, בעלים, בחרוזים, צבעים, עיתונים ישנים, בדים, עצים, חימר. היא זמינה, מעשית, קריאטיבית, אפשר ליצור דרכה מוצרים שימושיים (כלי קרמיקה למשל) או כאלו שהם פחות שימושים ויותר דקורטיבים.

אמנות שימושית אינה שמורה לאליטה, כל אחד יכול לקחת כל חומר וליצור. כל אחד יכול לפתח טכניקה ולהמציא את שפת הקריאטיביות האישית שלו.


חוגים סדנאות

אפשר להשתמש בה לשם הנאה או אפילו לטיפול בבעיות נפשיות או פיזיות, אפשר להצטרף לחוגים וסדנאות או ליצור בבית הפרטי.

אפשר למצוא קבוצות וקהילות עם תחומי עניין משותפים כדוגמת עיסת נייר, אוריגמי או פימו, סדנא להכנת תכשיטים. ההנאה והמלאכה הם הפואנטה ולא ערך היצירה או ההסטוריה האינטלקטואלית שלה.

האמנות השימושית היא דרך נפלאה לפיתוח יצירתיות אצל ילדים. המגע עם החומר, המלאכה, הלכלוך, ההתמקדות ברגע ובתוצר האישי.

 

תחומים

התרחבות המושג והזמינות הרבה, הפכו מלאכות רבות שנחשבו תעשייתיות, לאמנות שימושית כמו נגר, שיפוצניק. למעשה, כל מי שמשלב מעצמו לתוך המוצר, מייצר אמנות שימושית.

למרות זאת, הראיה האקדמית בחרה מספר תחומים הנלמדים באקדמיות תחת הכותרת של אמנות שימושית כדוגמת: עיצוב פנים, עיצוב אופנה, עיצוב תעשייתי. צילום, אדריכלות, צורפות, קרמיקה, זכוכית, פסיפס, תחריט, תחפושות, ויטראז', טיפוגרפיה ועוד.

קטלוג המושג בפאן האקדמי, יצרה גם סביבו קהילת אספנים המתמקדים באמנות חזותית בעלת איכות גבוהה וקמו תנועות כדוגמת "הארטס אנד קרפט" שמוצריהם מוצגים במוזיאונים ואוספים.

 

בהצלחה רבה,
צוות "תוצרת בית"

הירשמו לניוזלטר שלנו

ותקבלו עדכונים ומבצעים חמים!

תפריט

הרשמה התחברות